סיפורו של הבית

בעיר הרצליה בין בטון כבישים ומלט, הרחק מעמל חיי היום יום ושאונם, בתוך גן נוסטלגי ועצים עתיקים, ניצב בית קטן-גדול, נכון יותר לומר צריף. זהו שריד מהרצליה בראשיתה. בבית הזה, שהיה משכנם של משפחת חלוצי העיר ובוניה, ממוקם מוזיאון וארכיון שיפרשו בפניכם 97 שנות חיים, עבודה, חיי חברה ותרבות מיום הקמת העיר ועד היום.
 
בית ראשונים, מנציח את שנותיה הראשונות של העיר בתצוגה קבועה ובתיעוד ארכיוני נרחב.
המוזיאון הוקם בבית שהיה ביתם של משפחת צ'יז'יק, מוקף גן בוטני מהריב ופורח של עצי פרי וצמחי ארץ ישראל שננטעו ע"י אבי המשפחה, ברוך צ'יז'יק. כמו כן, מצויים בגן כלים חקלאיים מתקופת תחילת המושבה. תצוגת הקבע כוללת שחזור צריף הראשונים שאפיין את צורת החיים בשנים הראשונות במושבה, שחזור חדר מגורים משנות הארבעים  בסלון המקורי של משפחת צ'יז'יק, כלי עבודה של בעלי המקצועות הרווחים במושבה, ציר זמן תלת שכבתי המציג את ההתרחשויות ההיסטוריות החשובות בעולם ותצוגת קבע אינטראקטיבית המספרת את סיפור הביצה (הבאסה), ההגנה וההעפלה.
 
בקומה השנייה של המוזיאון אודיטוריום, בו מתקיימות פעילויות חינוכיות וכן ימי עיון והרצאות לקהל הרחב במסגרת שיתוף פעולה עם מחלקות שונות בעיריית הרצליה. בנוסף, הארכיון ההסטורי של העיר מכיל אוספים נרחבים של מסמכים, תמונות, סרטים וספרים אודות תולדות העיר.